Snowboarding (pro ty co netuší co to je) je jeden z nejmladších zimních sportů podobný lyžování. Jezdí se na jedné velké tlusté lyži (boardu, prkně, fošně, snb...atd) na které má jezdec připnuté nohy za sebou kolmo ke směru jízdy.
Snowboarding přesto že je ve srovnání ostatními zimními sporty mladý, patří mezi jeden z nejvyhledávanějších. Jeho kořeny leží v oblastech Skandinávie, Střední Asie a Sibiře, kde více než před sto lety sloužil jako primitivní dopravní prostředek. Jednalo se o kus prkna nebo sloupnuté kůry ze stromu. Pak se snowboard objevil až v Americe v šedesátých letech dvacátého století, kdy několik surfařů nemělo v zimě co dělat, proto vyrobili snowboard (spíš kus prkna z laminátu bez vázání, který neměl žádné hrany a skluznici, proto byl skoro neovladatelný). Někdy v první polovině sedmdesátých let zjistila skupinka stále ještě nespokojených nadšenců, že pokud si připevní k prknu boty pomocí pásků, bude ovladatelnější. V dalších letech se domácí kutilové začali učit od výrobců lyží a udělali asi největší skok k dnešní vizáži snowboardů. Výrazně totiž zúžili prkno, dali mu skluznici a hlavně mu přidali kovové hrany, díky nimž byl najednou snowboard daleko ovladatelnější než dříve. Někdy v této době také začínají vznikat první ryze snowboardové firmy jako např. Burton, Ride, Hammer, Jackson atd. Od té doby se snowboarding začíná dostávat přes velkou louži i do Evropy.
K nám do česka se snowboarding dostal s velkým zpožděním zaviněným cenzurou komunistů. První krátkou zmínku o snowboardu do naší socialistické vlasti přinesl až časopis ABC. Proto se někteří čeští teenageři rozhodli postavit si taky takový snowboard o jakém psali v “abíčku“. Ale protože nikdo nevěděl jak taková fošna vypadá vzniklo mnoho bizardních prototypů (například v podkrkonoší se rozšířilo jakési prkno bez vázání, které mělo na špičce připevněný provaz, kterého se jezdec přidržoval). Ale na konec i komunisti povolili a my si dnes můžeme vychutnat jízdu na prkně.
Během vývoje se ale snowboard rozdělil na dvě skupiny. A to na snowboardy s měkkým vázáním a tvrdým vázáním. Tvrdé vázání se používá u snowboardů, které jsou určeny na jízdu po upravených sjezdovkách. A měkké je pro fošny, se kterými se jezdí na neupravených svazích (freeride), nebo ve snowparku ( freestyle ).
Snowboarding byl po celou dobu svého vývoje odsuzován. Klasičtí lyžaři jízdu na prkně neuznávali jako klasický zimní sport a proto neměli příznivci snowboardingu lehké začátky, ale lyžařská střediska, jež nepovolovala vstup s prknem na sjezdovky, potom přece jen ustoupila od přísných zákazů a snowboardisté měli konečně volné pole působnosti. Dnes už zaplavili milovníci jízdy na prkně nejen americké hory, ale i evropská zimní střediska. Ovšem původní omezení a zákazy byly nejspíš důvodem, proč se spolu s tímto sportem současně vyvíjel i specifický styl života, jiný způsob oblékání, myšlení a dokonce i vlastní hudba. Například od roku 1985 vychází v Evropě časopis zaměřený výhradně na vše, co se týká snowboardingu – jmenuje se Absolute Radical. A konečného zadostiučinění bylo dosaženo v roce 1994 v Naganu, kdy byl snowboarding právoplatně zařazen mezi zimní olympijské disciplíny.